Vizitkou domácnosti je koupelna, aneb jak si doma nevytvořit biologickou skládku

Dnes se zaměříme na úklid koupelny. Místo kde provádíme naši očistu, se snadno může stát biologickým hazardem. A protože je opravdu nutné tento úklid provádět pravidelně, mám pro vás několik nápadů, jak si práci ulehčit a snad i trošku zpříjemnit. Tak pojďme na to, ať už máme vše za s sebou.

Koupelna místo pro vznik nového života

Nejprve si pojďme na rovinu říct co je na každé koupelně, tak problematického. Samozřejmě se zde zbavujeme vlastní špíny a špína jen tak sama neodteče. Navíc díky mycím úkonům se zde často povalují nejen vlasy, zbytky vousů, ale také velké množství prachu mimo jiné z kůže. Pokud si tedy nechcete urazit ostudu nebo nevytváříte místo pro vznik nové formy života, nezapomínejte na pravidelný úklid koupelny.

TIP: Pokud jste nositeli kontaktních čoček a jste zvyklí si je nasazovat v koupelně, zbystřete. Jak bylo řečeno vše, koupelna není právě tím nejčistším místem v bytě. Právě z tohoto důvodu všeobecně doporučují kontaktologové manipulovat s kontaktními čočkami spíše v ložnici, kde se vyskytuje většinou méně prachu. Tím se zmenšuje riziko zavlečení cizího tělesa do oka, případně ještě něčeho horšího. Pokud si tedy nasazujete čočky v koupelně, dbejte více na čistotu. Samozřejmě zlatým pravidlem je, si vždy umýt před manipulací s čočkami ruce.

Základní úklid koupelny

Všimli jste si někdy, že většina ženských upřednostňuje vlastní byt? Jedním z důvodů proč tomu tak je, najdete v koupelně. Nebojte se, nechci Vám radit, ať si pořídíte kde jaké serepetičky, postačí pravidelný úklid. Pokud bydlíte sami či ve dvou a nemáte psa či kočku, doporučuji osobně základní úklid koupelny jednou za týden. Pokud se mě týká, i když nerad, dokopu se k tomu tak jednou za týden.

A jak na to? Není to nějak příjemná činnost (ale je nutná), tak si pustím nějakou hudbu, či mluvené slovo – podcasty, nebo nějakou povídku. Začínám vždy od umyvadla, nejprve ho opláchnu vodou, následně vezmu tekutý písek (např. Ciff, Real apod.) nandám trošku na hadr a vydrhnu s ním celé umyvadlo i baterii. Doporučuji otřít i okolní dlaždičky. Stejně tak se postarám o vanu. Pokud máte doma sprchový kout, nezapomínejte umýt u stěny nejen vaničku. Na zrcadlo je nejlepší sprej na okna a papírová kuchyňská utěrka. V nouzi lze použít tištěné noviny, najdete-li ještě nějaké doma. Pokud se mi chce (cca jednou za měsíc), použiju parní čistič Karcher. Dá se použít jak na zrcadlo, tak na podlahu, obklady, atd. Práce jde docela rychle. Nevýhodou je kapku montáž. Proto použití cca jednou měsíčně. Ale někomu to může vyhovovat víc, než ten hadr.

TIP: Pokud po každém holení opláchnete umyvadlo vodou, ušetříte si práci předem.

Abych zabránil většímu usazování vodního kamene, pořídil jsem si sprej na koupelny. Po umytí pískem nastříkám na baterii i umyvadlo a nechám chvilku působit. Pak ho jen opláchnu vodou. Dá se skvěle použít i na dlaždičky.

TIP: Pokud máte v koupelně závěs, doporučuji místo igelitového si pořídit látkový. Nejen, že více vydrží, ale dá se snadno sundat hodit do pračky a je po starostech. Sušit ho nemusíte, když ho rovnou pověsíte, kam patří, uschne sám.

OO aneb jak na WC

Nejde o mouku dvounulku, ale o staré označení záchodu. Vzhledem k tomu co zde každý z nás pravidelně vykonává, doporučuji opravdu dodržovat pravidelný úklid. Osobně si beru gumové rukavice, protože kdo si myslí, že umyje záchod jenom štětkou tak se dost plete.

Nejprve vždy mokrým hadrem umyjte nádržku a prkénko, ze všech stran. Zejména na spodní části může ulpět kde co. Vydrhněte tekutým pískem vršek mísy a hodně dbejte na okolí místa, kde je upevněné prkénko. Samotnou místu vezměte pořádně pískem a nebojte si do mísy pořádně sáhnout. Nebojte se, nekousne vás. Zajeďte hlavně s hadrem i pod okraj odkud přitéká voda a zajeďte i pod hladinu vody. Dbejte na záhyby a okraje, zde se usazuje kde co. Následně spláchněte a poté nalijte dezinfekci do záchodu. Co se týče různých závěsných dezinfekcí, osobně si myslím, že je to jen chyták na peníze pro ženské. Pořádný úklid to rozhodně nenahradí. Kdysi jsem viděl nějaký dokument o profesionálních uklížečích a ti používali trošku odlišnou štětku na záchod – jedná se o štětku s kartáčovým nástavcem, se kterým se dostanete lehce i pod okraj.

TIP: Pokud máte doma tvrdou či železitou vodu, určitě se vám v záchodě časem vytváří nepěkná skvrna. Snadno jí odstraníte prostředkem Fixinela. Pořádně ji kápnete na toaletní papír a přitisknete na postižené místo. Nechte aspoň patnáct minut působit, pak spláchněte a dočistěte psíkem. V případě velkého nánosu postup opakujte.

Posledním bodem pravidelného úklidu je vytření. Nejen na oko, ale pořádně hadrem. Žádným mopem či jiným udělátkem, na jehož obsluhu je potřeba pomalu návod jak k obsluze tanku, neodstraníte z koupelny vše. Více tipů jak na čistou podlahu naleznete v mém příštím článku.

Bitevní plán na velký úklid

Naneštěstí jednou za čas kromě pravidelného úklidu, je potřeba udělat větší úklid. Pokud si tedy na to nehodláte někoho najmout, neopomíjejte hned několik bodů.

  • Vyčištění odpadu od vlasů apod.
  • Úklid skříňky
  • Vyčištění dlaždiček
  • Očista pračky

Vyčištění odpadu je snadná věc, pořiďte si v drogerii nějakého krtka či jiný čistič odpadů. Já kupuju obyčejný hydroxid sodný. Postupujte dle návodu na obalu. U většiny přípravků je postup následující. Nasypete do odpadu (nejen v koupelně, ale ideálně i v kuchyni do dřezu) a zalijete půl litrem studené či teplé vody. Ale pozor! Nikdy se nenaklánějte nad čištěný odpad. Reakce může být velmi bouřlivá, a můžete dopadnout jak můj kamarád, který v zápalu domácích prací skončil na pohotovosti s popálenou rohovkou. Nechte působit asi půl hodiny a následně spláchněte větším množstvím vody. Pokud vám vana stále dobře neodtéká, postup opakujte.

Čas od času proberte skřínku v koupelně, vyndejte věci a utřete ji. Vyplatí se i vyčistit občas dlaždičky a zejména spáry, které mohou nepěkně černat – hodí se výše zmíněný Karcher, nebo levnější kartáček, nemyslím tím jak na vojně ten na zuby, i když ten můžete použít také. Doporučuji ho pak už ale neužívat k původnímu účelu.

Posledním bodem velkého úklidu je očista pračky. Ano i pračka občas potřebuje „vyprat“. Nejedná se jen o umytí místa na prášek a aviváž, ale také filtru. V tomto případě opravdu postupujte dle návodu výrobce, u každé pračky je to jinak.

Snad vám můj článek pomohl vytvořit si přehled o základních úkonech a našli jste si i nějaký ten tip jak si práci ulehčit.

Každopádně berte úklid s klidem, a nehledejte v tom žádnou vědu.

Autor: Radomír Panna
V tuto chvíli samostatný muž starající se o dva kluky a psa. Jinak také programátor vyvíjející web stránky pro město Ostravu a jeho obvody. Mezi mé projekty z poslední doby patří mimo jiné ostrava.cz, cistaova.cz, zdravaova.cz a mnohé další. Ve volných chvílích plavu, jezdím na kole, chodím na wellness, rád vařím