Snadné žehlení krok za krokem

Jednou z obecně nejméně oblíbených domácích prací je žehlení. Strašák mnoha z nás, bez kterého se neobejdeme zvláště u formálnějšího oblečení. Nebojte se, mám pro vás několik ideálních tipů jak si práci ulehčit.

Základem rychlého žehlení je již správně pověsit vyprané oblečení. Trička a košile, které se nejhůře žehlí, hned po vyprání pověste na ramínko. Urovnejte je, aby seděla ramena a látku vypněte. Oblečení se pěkně vyvěsí a ušetříte si spoustu nervů při žehlení.

TIP: Jste na cestách a potřebujete srovnat pomačkanou košili nebo oblek? Zkuste starý trik. Pověste oděv na ramínko do koupelny a pusťte ve sprše naplno horkou vodu. Pára vám za pár minut pěkně vyrovná sklady.

Začínáme žehlit

Než začnu žehlit, musím si k tomu vždy pustit nějakou muziku či seriál. Hlavně něco co se dá poslouchat. Na žehlení potřebujete kvalitní podklad, na kterém budete žehlit. Ideální je žehlicí prkno, které se dá zvednout do výše pasu. Být k žehlení delší dobu ohnutý není nic příjemného.

V případě nouze můžete použít deku položenou na stole, ale pozor! Většina dek hlavně z mikrofleecu se snadno připálí. Pozor ať nedopadnete jako já, když jsem na novou žehličku přiškvařil oblíbenou deku. Díky tomu se vyžehlení jedné košile opravdu prodražilo. Nemáte-li tedy žehlicí prkno, vezměte deku a na ní položte staré prostěradlo.

Pokud jste nikdy nežehlili, začněte s něčím jednodušším jako je utěrka. Nejprve si ji vypněte a urovnejte, každá nerovnost vám vytvoří nepěkné sklady, které na utěrce nevadí, ale na košili by vypadali jak pěst na oko. V případě utěrek nebo bavlněného povlečení nastavte na žehličce vyšší teplotu a maximální páru. Uchopte žehličku a jeďte po kraji látky. Druhou rukou si ideálně urovnávejte a vypínejte prostor před ní. Postupně směrem od okraje vyžehlete celý kus a poskládejte. Pro perfektní výsledek můžete přejet složený či částečně složený kus.

Základní principy žehlení

  • Teplota žehličky odpovídá materiálu. Na bavlnu a len použijte vyšší teplotu, naopak na umělé látky spíš nižší.
  • Vždy mějte v žehličce vodu. Pokud je u vás tvrdá voda, pořiďte si vodu destilovanou.
  • Nikdy nenechávejte žehličku odloženou na žehlící ploše. Předejdete požáru 🙂
  • Před uložením do skříně, nechte žehličku vychladnout.
  • Sportovní oblečení z rychleschnoucích materiálů se nežehlí. Zda se konkrétní kus oblečení může žehlit, naleznete na cedulce.

Co se nikdy nepokoušejte žehlit doma

Základní oblečení zvládnete vyžehlit snadno doma. Avšak v případě obleku nebo kalhot od obleku doporučuji vždy zajít do čistírny. Navíc pokud si necháte dát „proti mačkací“ postřik, nebudete s ním muset lítat tak často. Doma nikdy nedosáhnete tak perfektního výsledku a navíc tyto kousky bych nedoporučoval ani doma ani prát.

Vysoká škola žehlení

Jiný level než povlečení či utěrky jsou trička a zejména košile. Správný nejjednodušší postup je u nich v podstatě stejný a budete-li se ho držet, za chvilku máte hotovo.

  1. Nikdy nežehlete přeložený kus. Žehlete postupně jednotlivé strany, k tomu je právě nejlepší žehlicí prkno.
  2. Na prkně vypněte přes rameno košile její přední část a snažte se urovnat. Žehličkou jeďte nejprve podél švu a teprve pak zbytek plochy.
  3. Stejně jako začátek si vždy vypněte další žehlenou část.
  4. Pokud máte na košili měkký límeček, případně nosíte polokošili, nezapomeňte jej přežehlit. Opět si jej urovnejte a postupně jeďte podél švu.
  5. Rukávy nejlépe přeložte dle obrázku, manžetami (knoflíky) na vrch a opět přežehlete. Pokud nechcete mít na košili ani sklady na rukávech musíte si pořídit ještě malé prkno na rukávy. Trička vyžehlíte obdobně jako košili.

Běžné kalhoty lze vyžehlit snadno urovnáním dle švů a přežehlením. Pokud však nedej bože máte kalhoty, které mají puky. Je potřeba kalhoty přeložit podélně v polovině a řádně urovnat. Kalhoty od obleku doporučuji nechat čistit v čistírně i s oblekem.

Ostatní kousky šatníku žehlit nemusíte. Pokud je správně po praní pověsíte, stačí je pak vhodně složit a ušetříte si tak spoustu času, které můžete věnovat zajímavějším věcem. Sami vidíte, že žehlení není žádná věda, horší bývá vyžehlit si průšvihy.

Autor: Radomír Panna
V tuto chvíli samostatný muž starající se o dva kluky a psa. Jinak také programátor vyvíjející web stránky pro město Ostravu a jeho obvody. Mezi mé projekty z poslední doby patří mimo jiné ostrava.cz, cistaova.cz, zdravaova.cz a mnohé další. Ve volných chvílích plavu, jezdím na kole, chodím na wellness, rád vařím