První grilování

Grilování je hit. Než si však člověk sedne, musí zařídit spoustu věcí, ale i pak je spousta běhání a kontrolování, zda se nic nepřipaluje, maso je dobře upečené, apod. Dnes si neukážeme žádné konkrétní jidlo, ale uvedeme si 2 rady, které grilování usnadní.

Jak rozpálit gril

Dle mého názoru nejlepší gril je na dřevěné uhlí, případně rovnou dřevo. Elektřina, ani plyn, lávové kameny, či něco podobného, nedodají masu takovu chuť.

Pokud kupujete gril v nějakém tom hobby marketu, většinou koupíte gril právě na dřevěné uhlí, brikety. Grily na dřevo jsou k vidění málo. Ostatně nikdy nedávejte klasické dřevo do grilu, který k tomu není určen. Takový gril pak můžete velice brzo vyhodit, v lepším případě jen zkroutíte dno, v horším jej propálíte. Kupte raději brikety nebo dřevěné uhlí.

Brikety nebo uhlí nasypejde do grilu. Pokud máte zahradu, určitě najdete horkovzdušnou pistoli, která je hlavním aktérem. Divili byste se, jak rychle brikety či dřevěné uhlí rozpálíte do řezava. Nemusíte tak použít žádný neekologický podpalovač, který stejně nefunguje tak dobře, jak na reklamním videu.

TIP: horkovzdušnou pistoli nemusíte použít jen k opalování starých nátěrů, poslouží i k rozdělání ohně.

Jak nic nepřipálit

Druhou radou je pomoc při samotném grilování, kdy gril má již správnou teplotu a je třeba na něj plácnout nějaké šťavnaté maso. Než tak učiníte, vemte si buď špek nebo obyčejný brambor. Špek doporučují profi kuchaři s Polreichem v čele. Stačí vzít kuži ze špeku a rošt s ní potřít. Nezapomeňte na rukavici. Skvařené chlupy dost smrdí. 🙂

Ne vždy doma ale špek máte. Co máte naprosto vždy, jsou brambory. I když, jak tak přemýšlím, tak kolega měl doma tak akorád pivo 🙂 Na ostatní nebylo místo. Brambor rozkrojte na půl, napíchněte na vidličku a rošt s bramborem potřete řeznou stranou. Viz video.

Autor: Radomír Panna
V tuto chvíli samostatný muž starající se o dva kluky a psa. Jinak také programátor vyvíjející web stránky pro město Ostravu a jeho obvody. Mezi mé projekty z poslední doby patří mimo jiné ostrava.cz, cistaova.cz, zdravaova.cz a mnohé další. Ve volných chvílích plavu, jezdím na kole, chodím na wellness, rád vařím