Přikrmování ptáků

Meteorologové pro následující dny ohlásili tuhé mrazy což znamená, že krom bezdomovců budou mít problém i ptáci, kteří neodlétají za teplem. Podle Moravského ornitologického spolku se může jednat až o 30 druhů ptáků.

Pokud máte zahradu, nebo jen balkón, je fajn nějaké krmítko mít a trošku tak pomoc ptáčkům. Krom pomoci, totiž můžete získat velice levně benefit v podobě sledování ptáků při hodování. A věřte, že je na co koukat. Samozřejmě přilepšovat jim nemusíte jen v tuhých mrazech, ale drobně lze po celý rok. Na jaře se můžete pak připravit na ranní koncert třeba při snídani. Hned se pak vztává lépe.

Zásady přikrmování

Pro přikrmování je nesmírně důležité, aby bylo krmítko dostatečně zastřešené, aby připravená potrava byla dobře chráněna před deštěm nebo sněhem. Krmítko by mělo být dostatečně velké, aby se na něj vešlo více štěbetálků. Ideální je i malá ohrádka u dna, aby krmivo nevypadávalo.

Čas od času je třeba krmítko vyšistit od zbytků potravy, případně jej vydesifinkovat (stačí obyčejný ocet v rozprašovači, ostatně tento levný prostředek dost dobře využijete i v domácnosti při úklidu).

Čím přikrmovat

Pro přikrmování je nejhlavnější součástí samozřejmě semena – slunečnice, proso, konopí, mák, lněné semeno, řepka. Někteří ptáci mají rádi jádra vlašských i lískových ořechů.

Krom toho můžete přidat ovesné vločky, malé kousky syrového masa, strouhanou mrkev, jablka, sušené plody jeřabin, strouhanku, přírodní sádlo nebo lůj. Pozor u posledních dvou jmenovaných – nesmí být slané nebo škvařené.

Do krmítka určitě nedávejte čerstvé pečivo, chleba, těstoviny, kuchyňský odpad, nahnilé nebo plesnivé potraviny. Pokud zrní navlhne, nevydrží dlouho a je potřeba jej vyměnit.

Co kdo baští

Sýkory – koňadra, modřinka, babka, uhelníček, parukářka i mlynařík, a také  brhlík, šoupálek a strakapoud si nejvíc pochutnají na olejnatých semenech typu slunečnice, dále pak lůj a tukové směsi.

Pěnkavy, zvonci, strnadi, dlasci, vrabci a kosi se zase pochutnají na semenech plevelů a obilovin.

Kosi a drozdi ocení plody nejrůznějších bobulovin, ale také na kousky nakrájená jablka.

Autor: Radomír Panna
V tuto chvíli samostatný muž starající se o dva kluky a psa. Jinak také programátor vyvíjející web stránky pro město Ostravu a jeho obvody. Mezi mé projekty z poslední doby patří mimo jiné ostrava.cz, cistaova.cz, zdravaova.cz a mnohé další. Ve volných chvílích plavu, jezdím na kole, chodím na wellness, rád vařím