Péče o podlahu bez technický záraků

Zvlášť ve městě se nám v bytě každý den hromadí plno prachu a bohužel čas od času nám nezbývá nic jiného než se pustit do úklidu podlahy, aby to u nás nevypadalo jako v prasečím chlívku. Pokud „milujete vytírání“ jako já, a chcete si ušetřit práci nebo naopak se vyhnout zbytečnému přidělávání práce, je tenhle článek pro vás jako stvořený.

Tančíme s mopem

Každý už viděl reklamy na dokonalé mopy, které vytírají skoro samy. Jsou opravdu tak dobré, a nebo je to jen další drahý chyták na peníze? Ať už se bavíme o třásňových či lištových mopech, můžu vám z vlastní zkušenosti sdělit, že sami bohužel rozhodně nefungují. Co je horší, že i při sebelepší snaze se výsledek nikdy nedal srovnat klasickém hadru kýbly. Vyzkoušel jsem jich vážně spoustu, vytírání patří rozhodně k mým nejméně oblíbeným činnostem, které holt musím doma pravidelně dělat. Většinou tedy skončím zpátky u koštěte, hadru a kýblu. Ostatně v jednom z následujícím článku si ukážeme výhody a nevýhody každé z technik.

Mop je ideální tam, kde potřebujete něco setřít každodenně. Pokud jste však lenoch a vytřete možná tak jednou za týden, žádný mop vám nevytře perfektně a zbytečně se nadřete. Na větší úklid, kdy vytíráte větší množství prachu to prostě není. Vždy někde zbudou drobky či mokré chuchvalce prachu. Pokud máte mop s nějakým šlapacím ždímačem, doporučuji našlapovat opatrně, stejně jako u ženy, když nemá náladu, aby jste si nepostříkali odletujícími kapkami nábytek či stěny. Bylo by hloupé dopadnout jako můj kamarád, který po jednom důkladném vytíraní musel malovat celý byt. Tolik k tomu jak potěšit jedním úklidem manželku, přítelkyni, či někoho jiného.

TIP: Pokud přece jen zvolíte mop, doporučuji před vytíráním místnost vyluxovat nebo případně, alespoň zamést. Lépe se zbavíte chuchvalců prachu.

Nejlepší čistící prostředek? Nehledejte v tom žádnou vědu.

Nejde jen o to  čím vytíráme, ale taky zda do vody přidáváme nějaké zázračné kapaliny, které dezinfikují sami. Upřímně moc velký rozdíl jsem v nich nikdy nenašel, ať už je předváděl sebe plešatější gentleman. Hlavní je mít čistou vodu a nějaký ten prostředek tam kápnout. Avšak pozor, aby jste podlahu nepoškodili. Klasické dřevěné, plovoucí či laminátové podlaze škodí moc vody, nepoužívejte tedy takové ty hrubé hadry na podlahu. Pokud máte doma parkety, je dobré se informovat zda vůbec nějaký prostředek na ně používat, kvůli možnému poškození laku.

TIP: Při vytírání kuchyně osobně doporučuji kápnout do vody trochu jaru či jiného prostředku na mytí nádobí, lépe podlahu odmastí.

Je koberec jednodušší? Pro létání možná.

Není tedy jednodušší mít všude koberec? Možná pro někoho, kdo má rád luxování – takového znám pouze jednoho a ten jak říká, když se zapomene, jede i zahradu – Bob Klepl. Osobně dávám přednost klasické podlaze, protože koberec je potřeba nejen luxovat, ale také nechat čas od času vyčistit. Ponechme raději stranou případné neštěstí, když se na něj dostane něco co nemá. Nejeden z nás už převrhl červené víno. Mimochodem úspěšnost vyčištění skvrny na koberci, prý závisí i na kvalitě daného vína.

Samozřejmě záleží nejen na kvalitě vína, ale také koberce. Čím kvalitnější koberec tím lépe se luxuje. Je sice fajn něco při nákupu ušetřit, ale lézt pak při luxování po čtyřech není nic moc. Pokud máte doma přece jen místo kde chcete mít například kvůli teplu koberec, zvolte malý tkaný kobereček. Ten nejen že se dá vyluxovat, ale navíc pokud má rozumné rozměry, lze ho jednoduše sbalit a hodit do pračky.

Podlaha a domácí chlupaté zvířectvo 

Máte doma chlupatého miláčka? Jistě už tušíte o čem následující řádky budou. Chlupy jsou všude a pokud máte tu smůlu, že se jedná o krátké ostré chlupy, jenž se zaseknou opravdu všude, tím hůře. Obávám se, že každý z nás chtěl někdy našeho „bobiška“ vyexpedovat. Chlupy bohužel představují další množství prachu a tím pádem i nutnost častější péče o podlahu.

Vytírat či luxovat každý den není sranda a tak naštěstí dnešní moderní doba vymyslela automatické vysavače. Každý den ho pustíte v jiné místnosti a průběžný úklid je hotov. Naneštěstí i tak je dobré čas od času vytřít, zejména na hůře dostupných místech.

Jak na škrábance?

Bohužel v případě plovoucích a laminátových podlah moc tipů neexistuje. Můžu vám, ale dát tip na opravu dřevěné plovoucí podlahy. V podstatě existují dvě možnosti. První jsou opravovací vosky vhodné spíše pro voskované podlahy. Druhou možností, kterou jsem úspěšně použil, bylo smíchat trochu oleje a vinného octa a hadříkem, jemně vetřít krouživými pohyby do podlahy.

Péče o podlahu vždy velmi závisí na její kvalitě. Čím kvalitnější podlaha, tím snadnější údržba a delší trvanlivost. Každopádně se vždy mrkněte co zrovna s tou vaší lze a nelze provádět.

Autor: Radomír Panna
V tuto chvíli samostatný muž starající se o dva kluky a psa. Jinak také programátor vyvíjející web stránky pro město Ostravu a jeho obvody. Mezi mé projekty z poslední doby patří mimo jiné ostrava.cz, cistaova.cz, zdravaova.cz a mnohé další. Ve volných chvílích plavu, jezdím na kole, chodím na wellness, rád vařím