Nepřítel číslo jedna v domácnosti – prach

Dnes se podíváme na neoblíbené téma, které se nám stále dokola připomíná. Domácím nepřítelem číslo jedna je prach. Nejen ve městech, ale také na venkově. Jak tedy na něj? A existuje nějaká bezpracná metoda zbavení se prachu?

Samozřejmě ve městě kde, je rušný provoz se práší mnohem více než na vesnici. I když velkou výjimkou je stav, kdy vám za okny zemědělci zasejí řepku. Kvete-li tato v současnosti všudy přítomná rostlina za okny, počítejte nejen s klasickým prachem, ale také lepivým pylem. Samozřejmě množství prachu závisí na metodě vytápění prostoru. Nejvíce ho můžete čekat v případě přímého vytápění kamny, ale i ústředního topení. Snad o trochu menší množství lze čekat u podlahového topení.

Základní pravidla souboje s prachem

Vyměníte-li koberec za parkety či podobnou podlahu, zjistíte, kolik prachu se najednou všude objevilo.  V kobercích i záclonách se každý den usazuje velké množství prachu, který není vidět. Pokud máte doma koberec, doporučuji jej pravidelně luxovat. Ideálně jej taky čas od času nechte vyčistit na mokro. Zároveň taky pravidelně perte záclony, závěsy či deky. Usazuje se v nich prach, který se pak dále šíří po bytě.

TIP: Hodně prachu se usazuje také na gauči. Pravidelně jej tedy zbavte všech polštářů a vyluxujte. Možná se vám zjeví poklady, o nichž se doposud neměli ani tušení.

Pokud máte doma spíše hladké povrchy, které lze stírat, čiňte tak pravidelně. Vyhýbejte se mopu, nikdy vám nesetře pořádně všechen prach. Vhodnější je spíše klasický kýbl a hadr. V jednom následujícím článku se pokusím srovnat možnosti pro vytírání podlah.

Zejména v rozích pokoje a v blízkosti topení najdete často celé chuchvalce prachu. Nebudeme tu raději rozebírat, co všechno prach obsahuje, ale řekněme si, že časem by u vás mohla vzniknout nová forma života.

Jak se zbavit prachu bez použití střelné prachu?

Vynecháme-li nejjednodušší, i když poněkud fatální metodu úklidu za pomocí střelného prachu, musíme svést souboj s prachem následovně. Pořiďte si kvalitní prachovku z mikrovlákna. Pro neznalé prachovka je ten divný hadr na stírání prachu. Nikdy neutírejte prach na sucho. Můžete si drogerii pořídit nějaký sprej na nábytek, který má údajně zabraňovat usazování prachu. Což dle mé zkušenosti většinou moc nefunguje. Využít však můžete i běžný sprej na mytí oken a zrcadel. V nouzi prachovku namočte. Pozor však na některé tipy nábytku, které nemají vodu v lásce. Mohou vám nadělat pěknou paseku, stejně jako když odložíte mokrou skleničku, která vám udělá na desce kolečko.

TIP: Pokud máte velké množství knih, které se vám nechtějí pokaždé vyndávat z knihovny. Můžete použít vysavač s fousatým nástavcem a knihy vyluxovat.

Police vždy stírejte od vrchní police směrem k té nejspodnější. Nezapomínejte nadzvednout věci na polici a případně utřete i je. Zapomeňte na nějaké prapodivné štětinaté prachovky na tyči. Ty jsou vhodné maximálně na utření lustru, ale jinak se jim vyhněte. Spíše vám prach rozvíří.

Při luxování nezapomínejte i na topení. Velké množství vysavačů má nástavec na vysávání žebrového topení. Prachovou péči věnujte také svému vysavači. Nestačí jen pravidelně měnit pytlík, ale také filtr ve vysavači, který zabraňuje dalšímu šíření prachu po bytě.

TIP: Nejčastější chyba při úklidu? Nikdy nejprve neutírejte prach, vždy nejprve vyluxujte či vytřete. Prach se při úklidu podlahy rozvíří, a vy pak můžete uklízet znovu.

Jak nejdéle udržet v bytě čistotu?

Prach se nejvíce víří v místech, kde je průvan. Samozřejmě musíte vyvětrat, ale pokud možno dělejte tak neprůvanovou metodou. Uklízejte nejprve vždy jednu místnost ideálně se zavřenými dveřmi, aby se prach dále nešířil. Pořiďte si také rohožku před dveře, otřete-li si boty před vstupem do bytu, zanesete si do bytu méně nečistot. Po úklidu neodhoďte prachovku jen tak do komory, ale vyklepejte ji z okna a čas od času ji hoďte do pračky či si pořiďte novou. Alergici mohou zkusit i nějakou čističku vzduchu, ale pravidelnému úklidu se to nevyrovná.

Naší chlupatí miláčci a prach

Pes přítel člověka? Samozřejmě nejen psi, ale také kočky a další chlupatí miláčci šíří velké množství chlupů a prachu. Navíc pokud máte doma například terárium s dřevěnou štěpkou, kukuřicí či pilinami, jedná se o další zdroje prachu. Jak tedy na to? Pravidelně svému podnájemníkovi měňte podestýlku a v případě chlupatých miláčků perte jejich deku a pelíšek. Pro ušetření práce s vysáváním, zauvažujte o robotickém vysavači a pusťte je vždy každý den v jiné místnosti.

Pozor však, abyste nedopadli, jako moje kamarádka. Jednoho dne čirou náhodou zjistila, že po každé když odejde z bytu, nemá její kočka lepší zábavu než vyskočit si na robotický vysavač a nechat se vozit po bytě. Což nevadilo, když to bylo malé kotě. Avšak dnes se jedná spíše o malého tygra, což danému vysavači nedělo nejlépe.

Autor: Radomír Panna
V tuto chvíli samostatný muž starající se o dva kluky a psa. Jinak také programátor vyvíjející web stránky pro město Ostravu a jeho obvody. Mezi mé projekty z poslední doby patří mimo jiné ostrava.cz, cistaova.cz, zdravaova.cz a mnohé další. Ve volných chvílích plavu, jezdím na kole, chodím na wellness, rád vařím