Nejlepší pomocníci při úklidu

Cítíte se občas v drogerii ztracení? V té džungli barevných lahviček a sprejů, které slibují zaručené vyčištění, dezinfikování a jiné téměř zázračné činnosti.  Sepsal jsem pro vás krátký nákupní seznam toho nejdůležitějšího pro hladké fungování domácnosti.

Souboj s prachem

Věčný souboj s vrstvami prachu vyžaduje kvalitní pomocníky. Vřele doporučuji sprej Pronto proti prachu. Prach vždy stírejte na vlhko pomocí tohoto spreje a mikrovláknové utěrky. Utěrka do sebe část prachu pohltí a proto ji nezapomeňte po každém použití prachu řádně vyklepat. Čas od času ji přihoďte na vyprání do pračky. Nefunguje samozřejmě do nekonečna. Používáním se materiál poškodí a ztrácí své vlastnosti, a tak nešetřete a občas si pořiďte novou.

TIP: Nedoporučuji utěrku prát v aviváži, rychleji pak ztrácí své pohlcovací schopnosti.

Čistá koupelna, půl zdraví

Místo, kde provádíme svůj každodenní „očistný rituál“, vyžaduje zvláštní péči. Základem péče o koupelnu je tekutý písek, ideálně CIF nebo podobný. Zapomeňte na klasické práškové písky, se kterými drhly koupelnu naše babičky. Zbytečně práší a špatně se smývají.

Skvělým pomocníkem jsou také spreje proti vodnímu kameni. Využijte je především na dlaždičky či sprchové kouty. Mě se velmi osvědčil Heureka.cz – porovnání cen a srovnání produktů.  Stěny sprchového koutu je dobré po umytí stáhnout klasickou stěrkou.  Více o údržbě koupelny naleznete v mém článku.

Záchod je místo plné různých mikropotvůrek. Abychom zde nevytvořili novou formu života, používejte na vydrbání záchodu nejen tekutý písek, ale také dezinfekci do záchodu Domestos apod. Máte-li doma hodně železitou či tvrdou vodu a vytváří se Vám na záchodě nepěkné obrazce, zvolte Fixinelu. Vše perfektně vyčistí.

TIP: Je-li nános na záchodě či vaně opravdu velký, vezměte kus toaletního papíru, naneste na něj fixinelu a připlácněte na dané místo. Nechte působit alespoň patnáct minut a pak vše smyjte a vydrbejte houbičkou. V případě potřeby proces opakujte.

A co na podlahu?

Záleží hodně na typu podlahy, který máte doma. Nejprve si tedy zjistěte, o jaký typ podlahy se jedná (dlažba, dřevěná, plovoucí, vinylová, PVC či koberec) a ujistěte se, jaké prostředky můžete používat. Já na plovoucí podlahu a dlažbu, používám Savo na podlahu. Pozor, nejedná se o klasické Savo, které se používá třeba na dezinfekci vody v bazénech.

Zbavujeme se mastnoty

Není lepšího prostředku než klasického Jaru. Kromě nádobí s ním můžete umýt skoro všechny povrchy v kuchyni. Na troubu a sporák využijte nějaký odmašťovací sprej. Já používám Fixinelu na kuchyně, popřípadě Savo na mastnou špínu. Prostředek nastříkejte do trouby, nechte chvilku působit a střete papírovými kuchyňskými utěrkami. Najdete-li ve své kuchyni nerezové spotřebiče (kamna, rychlovarnou konvici, dřez s odkapávačem apod.), doporučuji využít nějakého speciálního spreje na nerez.

TIP: Konvice se dříve či později zanese vodním kamenem a zvyšuje tak energetickou náročnost při ohřevu vody. Navíc není moc příjemné, když vám v kafi plavou kousky vodního kamene.  Nejlépe odstraníte vodní kámen kyselinou citrónovou (koupíte i v běžných potravinách). Nasypete prášek do konvice, zalijete vodou a necháte vyvařit. Po té konvici několikrát vypláchnete a ideálně opět vyvaříte. Na kávovary a přístroje na espreso jsou dostupné nejrůznější speciální roztoky. Vždy v tomto případě postupujte dle návodu od přístroje.

Čistá zrcadla i okna

Nejlepším prostředkem v tomto případě bývá ten nejjednodušší. Klasický Iron nikdy nezklame a za pomocí novin či kuchyňský utěrek sklo perfektně doleštíte. Samozřejmě okna i rámy nejprve umyjte vodou s kapkou Ironu. Pokud bydlíte ve městě a máte na rámech i mastnou špínu, dejte do vody na mytí pár kapek Jaru.

Na vašem nákupním seznamu nesmí chybět dostatečné množství hadrů, houbiček, mikrovláknová utěrka a kvalitní hadr na podlahu.

Autor: Radomír Panna
V tuto chvíli samostatný muž starající se o dva kluky a psa. Jinak také programátor vyvíjející web stránky pro město Ostravu a jeho obvody. Mezi mé projekty z poslední doby patří mimo jiné ostrava.cz, cistaova.cz, zdravaova.cz a mnohé další. Ve volných chvílích plavu, jezdím na kole, chodím na wellness, rád vařím