Jak vybrat žehličku

Na trhu existuje více typů žehliček a na začátku je potřeba si tedy ujasnit, která je vhodná právě pro vás. Pro běžné žehlení v domácnosti je vhodná napařovací žehlička, pokud nejste nároční pak stačí i suchá žehlička. Pro cesty je pak vhodná cestovní žehlička. Pokud doma často žehlíte ložní prádlo, pak je vhodná žehlička s generátorem páry.

Obecně lze říct, že čím dražší žehličku si pořídíte, tím snadnější a rychlejší žehlení bude. Nejprodávanějšími žehličkami jsou žehličky napařovací. Ty lze pořídit od cca 200Kč. Výhodou je, že není nutné při žehlení prádlo kropit, či jej sbírat vlhké. Žehličky napařují prádlo dávkami horké páry a žehlení je pak daleko snažší.

Suché žehličky jsou levnější než napařovací, mají sice snažší údržbu, ale používají spíše zastaralé žehlící plochy, které se rády připalují.

Mezi nejdražší domácí žehličky patří ty, které mají samostatný generátor páry nebo se jedná rovnou o žehlící lisy. Jejich ceny začínají již od 2500Kč. Kvalitní pak pořídíte kolem 6000Kč. Za tuto cenu ale dostanete přístroj, který vám mnohonásobně ušetří čas (tvrdí se, že se s nimi pracuje 2-3x rychleji, než s napařovací žehličkou). Krom času je velkou výhodou vysoký výstup páry, který je 5x vyšší než u klasické napařovací žehličky. Dalším rozdílem mezi napařovací žehličkou a žehličkou s parním generátorem je i dostupnost páry: zatímco první typ poskytuje nepravidelné množství páry v závislosti na nastavené teplotě, pak druhý typ má páru neustále připravenu a je shopný jej kdykoli dodat pod stálým tlakem, což je samozřejmě výhoda.

Zvláštní kategorií jsou cestovní žehličky. Na ty je spíše kladen důraz na skladnost a váhu, než na vybavení. Jsou vhodné pro časté cestující, či lidi žijící krátkodobě mimo domov, např. studenty.

Žehlící plocha žehličky

Důležitým kritériem při výběru je žehlící plocha. Ta se týká všech typů žehliček. Platí, že čím kvalitnější povrch žehlička má, tím lépe klouže po žehlící ploše. Existuje mnoho ploch. Mezi nejkvalitnější materiály patří keramika nebo safír. U klasických ploch jako hliník, teflon nebo nerez hrozí poškrábání.

  • Aluminium (hliník), Durasteel – jedná se o měkké materiály, lehce se poškrábají.
  • Ultragliss Diffusion – speciální keramická plochy s dvouvrstvým potažením desky, vysoká odolnost proti poškrábání, vyrábí pouze Tefal
  • Autoclean Catalys – žehlící plocha se samočistící schopností, potažena vrstvou palladia. To reaguje za pomoci tepla a vzduchu; díky této schopnosti je zachována dokonalá kluznost plochy po celou životnost žehličky. Nejkluznější plocha na trhu. Vyrábí pouze Tefal.
  • Plocha s nepřilnavým povrchem – univerzální název, pod kterým se mohou skrývat různě kvalitní slitiny kovu. Většinou platí, že čím dražší, tím kvalitní materiál. Při výběru této plochy je vhodné sáhnout po renomovaných značkách – Philips, Bosch, Siemens
  • Keramika – alternativa nerezové plochy, odolný a nepřilnavý povrch, odolná proti poškrábání, teplo se rovnoměrně rozkládá na celou plochu. Nevýhodou je křehkost – při nárazu se může část odštípnout.
  • Platinum – vysoce kvalitní slitina, tvrdý povrch, velmi odolný proti poškrábání. Vyrábí pouze Rowenta
  • SteamGlide – tvrdý a kvalitní povrch, velká kluznost, povrch se snadno čistí, odolná proti poškrábání, vysoce trvanlivá, nahradila starší typ Careeza. Vyrábí pouze Philips
  • Saphir – tvrzená slitina vybrušovaná diamantovým povrchem. Má ideální kluzné vlastnosti, odolná proti poškrábání a nárazu (lze ji čistit drátěnkou). Jedná se o nejkvalitnější povrch na trhu. Vyrábí pouze Braun.

Příkon a výkon

Příkon je hodnota, která ovlivňuje kvalitu žehlení. Čím vyšší příkon, tím rychlejší nahřátí plochy a tím více páry poskytuje. S příkonem souvisí i parní výkon, což je množství páry, které je žehlička schopna vyvinout za určitou dobu, udává se v gramech za minutu. Žehlička by měla dosáhnout parního výkonu alespoň 40g/min.

Některé důležité pojmy

Co je odvápňovací systém?

Výhodou žehliček s tímto systémem, je že do nádržky je možné lít vodu přímo s kohoutku a není nutno se obávat vodního kamene. Naštěstí na trhu je žehližek bez odváňovacího systému již málo. Pokud byste přece jen na pořídili žehličku bez odvápňovacího systému, je potřeba do nádržky lít pouze destilovanou vodu, která je zbavena minerálních látek, které vodní kámen způsobují. Upozornění: pro starší i nové žehličky, které obsahují odvápňovací systém, nepoužívejte destilovanou vodu. Snížilo by se množství páry a žehličce by to neprospělo.

Co je Anti-drip systém?

Jedná se o systém proti odkapávání. Při práci s nízkou teplotou je zabráněno vytékání vody z otvorů. Nastavení teploty na žehličce je krom oblikátních teček označeno červeným a modrým páskem. Pokud je nastavena teplota v modré ploše, systém anti-drip je aktivní a voda nevytéká. Pokud je teplota v červeném pásu, lze tvořit páru.

Autor: Radomír Panna
V tuto chvíli samostatný muž starající se o dva kluky a psa. Jinak také programátor vyvíjející web stránky pro město Ostravu a jeho obvody. Mezi mé projekty z poslední doby patří mimo jiné ostrava.cz, cistaova.cz, zdravaova.cz a mnohé další. Ve volných chvílích plavu, jezdím na kole, chodím na wellness, rád vařím