Jak vybrat pračku

Pokud stojíte před nákupem nové pračky, protože po rozvodu vám nic nenechala, nebo případně se stěhujete do nového, jako první budete nejspíš vybírat pračku. Ano jsou jedinci, kteří vyberou nejprve televizi, ale od těch se držte dále. Chodit v jednom je půl bídy, ale chodit se škrátkem? Nehledě k tomu, že za chvíli budete do okolí vypouštět nesnesitelný odér. Chvíli si vystačíte s nějakým parfémem, ale i kdyby jste na sebe vylili kýbl, nepřebijete to. Pojďme se tedy podívat jak vybrat pračku.

Před nákupem nové pračky

Před výběrem je potřeba si ujasnit minimálně 3 věci – v jakém prostoru bude pračka umístěna (rozměry místa), pro kolik lidí budete prát a zda budete potřebovat i sušičku (i výhledově).

Pračky je možné rozdělit na 2 základní typy – pračky s horním plněním a pračky s předním plněním, tj. bez televize a s televizí. Dále je možné koupit buď samostatnou pračku, či rovnou pračku se sušičkou.

Prostor pro pračku

V bytových domech, hlavně ve starší panelové zástavbě, je problém s místem. Proto je nutné si umístění před nákupem dobře proměřit. Na trhu jsou pračky, které zaberou velmi málo místa. Jejich šířka se pohybuje do 45cm. V převážné většině se jedná o pračky s horním plněním.

Jak velkou pračku

Nejmenší pračky pojmou pouze 1,5kg náplně v suchém stavu. Ty největší (pro domácnost) pak až 12kg. Pro jednu až dvě osoby postačí pračky s množstvím do 6kg. Klasické rodině o 4 osobách postačí pračka o velikosti nápně v rozmezí 6 – 9kg. Větší rodiny, vícegenerační rodiny pak musí sáhnout po pračkách o kapacitách větších než 9kg. I když jste teď třeba sami, myslete na to, že se ani nemusíte nadít a vedle vás se ocitne přítelkyně, nebo za následujících 9 měsíců i dítě.

Při úvahách o velikosti je dobré se poohlédnout po pračkách, které zvládají tzv. „množstevní automatiku“. Pračka je pak schopna podle vloženého množství sama navolit optimální množství vody, energie a pracího prostředku.

Energetická třída

Ve větších rodinách, v rodinách s malými dětmi se pere velmi často. Proto je důležité vybrat pračku s co nejlepším poměrem účinnosti praní, spotřeby vody, spotřeby elektrické energie a ceny.

Tak jako jiné spotřebiče, i pračky jsou opatřeny energetickým štítkem. Co na něm naleznete ukazuje následující obrázek.

Moderním pračkám postačí na jeden prací cyklus méně než 1 kW/h elektrické energie. Se spotřebou vody se to pak má tak, že potřebují méně než 50 l. Nejúčinnější pračky pak spadají do třídy A a lepší.

Autor: Radomír Panna
V tuto chvíli samostatný muž starající se o dva kluky a psa. Jinak také programátor vyvíjející web stránky pro město Ostravu a jeho obvody. Mezi mé projekty z poslední doby patří mimo jiné ostrava.cz, cistaova.cz, zdravaova.cz a mnohé další. Ve volných chvílích plavu, jezdím na kole, chodím na wellness, rád vařím