Jak přeprat pračku

Žití v samostatné domácnosti má celou řadu výhod. Narazíte ale i na některé problémy, kde by se mužům hodila pomocná ruka ženy. A pokud žádná taková ruka není v dosahu? Nevadí! S praktickým návodem snadno zvládnete vše, co v domácnosti zvládají ženy. Praní prádla není nic těžkého, stačí dodržet několik rad. A pokud ještě nemáte pračku, zkuste rádce Jak vybrat pračku

Jak vyhrát bitvu nad horou špinavého prádla

Vstoupit do koupelny a prohrabat si uličku k vaně horou špinavého prádla, už jste jistě zvládli a zvládáte perfektně několik týdnů. Teď by ještě bylo potřeba narovnat ramena, alespoň zlehka prolistovat návod, protože kdo by to četl celé, a pustit se do výpravy na jejímž konci bude vyprané prádlo.

 

První praní a co vše se může pokazit

Začátečníci u praní zažívají mnohé dramatické chvilky. Nejednomu nováčkovi se podařilo vyprat si peněženku, doklady nebo mobilní telefon. Je třeba mít na paměti, že pračka není cestou, jak mít čistý signál.

Stejně nepříjemné je, když vám noc předtím napíše v baru kráska, která splňuje všechny požadavky ideálu, na ubrousek telefonní číslo. A kde je ten ubrousek? V kapse košile a v pračce. Krásku už nikdy nepotkáte, a ještě budete dva dny likvidovat žmolky po rozdrobeném ubrousku z oblečení a pračky.

Jak vidíte, zapomenout červené ponožky mezi bílými košilemi a namísto nich pak navždy nosit růžovou a fialovou, není tím nejhorším, co vás u prvního praní může potkat.

Základní seznámení s bílou obludou

Úkol první: Identifikovat pračku a její základní funkce. Na pračce se nachází mnoho tlačítek, případně koleček. Absolutně není nutné znát všechno, co váš moderní spotřebič, v akci koupený, umí. V návodu, který už dávno nemáte, najděte tabulku, kde je popis jednotlivých programů. Ano, dá se stáhnout v pdf. Jakmile máte tabulku, hledejte pouze dva programy. Nic víc už nebudete nikdy potřebovat. Najděte jeden, který má název běžně zašpiněné bavlněné prádlo a teplotu 60 stupňů a druhý program, který má název syntetika nebo jemné prádlo a teplotu 30.

Cesta za odhalením podlahy v koupelně

Úkol druhý: Roztřídit prádlo do jednotlivých pracích dávek. Povědomí o tom, že se pere zvlášť bílé a barevné prádlo jistě máte. Člověk už to jednou někde viděl. Takže jak na to. Roztřízení je třeba nejen podle barev, ale také podle materiálu. Klid. Žádné čtení cedulek, které už jste ostříhali, protože škrábou za krkem se nekoná. Máte vybrané jen dva programy. 60 a 30. Takže všechno, co je bavlna, jinými slovy, co je tričko a má materiál jako tričko, patří na šedesátku. Trička, tepláky, trenýrky, ložní prádlo, utěrky, ručníky, to je jedna hromada. Druhá hromada je jemné prádlo. Všechno, co je „umělina“ patří na třicítku, když to šustí v ruce nebo je to svetr, patří to na třicet. Obvykle košile, šortky, plavky, sportovní dresy. Máte dvě hromádky a už je vidět pár dlaždiček v koupelně? Hurá!

Úkol třetí: Barvičky a zase barvičky. Že nerozeznáte modrou, tyrkysovou a zelenou vůbec nevadí. Stačí hromádka bílá, všechno světlé. Hromádka černá, všechno tmavé. A hromádka červená. Teď zpět k hromadě na šedesát a druhotnému třídění podle barev. Všechno bílé, krémové, světle šedé do pračky. K černé může přijít i tmavě modrá, tmavě šedá, hnědá, tmavě zelená. Červená se může vyprat i s fialovou, oranžovou nebo růžovou. Po několika třídících pokusech už budete zvládat hromádky na první dobrou. Bílá šedesát, bílá třicet. Černá šedesát, černá třicet. Cílem je toho nacpat do pračky na jednu dávku co nejvíce. To znamená, že postup dlouho čekám, než mám dostatečnou zásobu prádla na praní, je rozhodně správný.

Co všechno se tam sype

Úkol čtvrtý: Dávkování prášku. Nějaká aviváž, gely a prostředky na oživení barev, to už je vyšší dívčí. Na to se můžete s čistým svědomím vykašlat. Stačí normální prášek, který se sype do šuplíku. Poznat správný šuplík je snadné. Bude to v kastlíku ten největší prostor a zpravidla uprostřed. Menší prostor je pro předpírku, další místo je pro aviváž. Obojí bylo označeno, jako zbytečné plýtvání časem, pracími prostředky a energií. Studování tvrdé a měkké vody není třeba. Prášky se prodávají s odměrkami, nasypejte tam stovku a je to. Kdo nevidí na čísla, koupí kapsle. Zmáčknout tlačítka a otočit kolečka podle návodu a je to.

Než se to vypere, skočte si naproti koupit sušák na prádlo. Kolíčky na prádlo jsou volitelné a nejsou nutné.

Jak ušetřit u praní čas

  • Kdo má místo v koupelně, koupí si menší koše na prádlo, ale koupí si jich více. Zavěsí na zeď nebo poskládá na podlahu a označí cedulkami. Špinavé prádlo pak putuje rovnou do správného koše a odpadá třídící povinnost.
  • Netřeba každou pračku hned skládat na sušák, mokré vyklopit do prádelního koše, vyprat další dávku a věšet až najednou po třech nebo čtyřech pračkách.
  • Kdo nestíhá věšení vůbec, alespoň po praní pračku otevře, pověsit prádlo může i druhý den.
  • Praní prádla už ovládáte výborně a umíte i ušetřit při praní čas. V dalším článku naleznete rady, jak prát odolné skvrny, jaké další funkce na pračce využívat nebo kdy použít aviváž.

Autor: Radomír Panna
V tuto chvíli samostatný muž starající se o dva kluky a psa. Jinak také programátor vyvíjející web stránky pro město Ostravu a jeho obvody. Mezi mé projekty z poslední doby patří mimo jiné ostrava.cz, cistaova.cz, zdravaova.cz a mnohé další. Ve volných chvílích plavu, jezdím na kole, chodím na wellness, rád vařím