Jak pověsit prádlo, abych ho nemusel žehlit?

Nesnášíte žehlení? Ani se Vám nedivím, já také ne. Avšak našel jsem několik způsobů jak pověsit prádlo, abych ho nemusel žehlit. Respektive bude-li to nutné tak, aby to šlo co nejjednodušeji. Ušetřený čas pak raději strávím nějakým zajímavějším způsobem.

Jak se nesložit i se stojanem

Nejprve musíte mít vyprané prádlo samozřejmě kam pověsit. Pokud nemáte balkon se šňůrou, pořiďte si jednoduchý rozkládací stojan na prádlo. Doporučuji nějaký nerozebíratelný. Ten první, který jsem si pořídil já, byl sice jenom za stovku, ale za to se mu skládat dohromady ze tří částí a velmi často prádlo končilo spíše na podlaze než pověšené.

TIP: Zabírají vám ponožky moc místa? Pořiďte se v Ikee nebo v nejbližších domácích potřebách kolotoč na ponožky. Kolotoč má na sobě kolíčky, za které roztříděné ponožky pověsíte, a zaberou vám méně místa.

Jak nehledat prádlo po okolí

Vyprané prádlo nikdy nenechávejte v pračce dlouho. Zmačká se ještě více, zatuchne a nevoní potom nejlépe. Vyprané prádlo si dejte do koše a jdeme věšet. Základem mého triku, je používat kolíčky jen tam kde je to opravdu nutné. Kupříkladu ručníky stačí jen přehodit. Samozřejmě s výjimkou toho, pokud prádlo nevěšíte venku. Těžko byste ho honili rozfoukané po okolí.

Každý kus řádně protřepejte, aby se srovnal. Například utěrky protřepte a pak je vypněte a pověste za rohy na kolíčky. Nesmí se prověsit. Jak bude prádlo schnout, vyvěsí se a nemusíme ho díky tomu žehlit. Stejně věšte povlečení, trenky apod.

TIP: Již při nákupu oblečení a povlečení myslete na snadnou údržbu. Mnoho košil se vyznačuje značkou Easy iron a žehlí se lépe. Povlečení se nemusí žehlit pokud je krepové, saténové nebo flanelové.

Hlavně nekrčit ramena

Avšak pozor toto pravidlo se nevztahuje na trička, bundy, plátěné kalhoty a košile. Oblečení tohoto typu vždy pověste na ramínko. Vždy je urovnejte tak, aby seděla ramena a nikde se nevytlačovaly nevzhledné hrbolky. Následně je nechte v prostoru volně uschnout. Na bundy používejte ramínko s širšími rameny. Pokud jsou nepromokavé s podšívkou, sušte je vždy naruby. Na kalhoty používejte speciální ramínko s klipsnami, za které je v pase pověsíte.

Svetry zejména přízové nikdy nevěšte na ramínko, protože se vytáhnou. Nejlépe ho sušte vodorovně přehozený přes stojan. Případně stejně jako mikiny přes širší tyč stojanu, aby se nevytlačoval proužek.

Bez sušičky ani ránu

Mnoho z vás si raději pořídí sušičku na prádlo. Výhodou sušičky je samozřejmě rychlost. A navíc pokud hned jak se dojede program, prádlo vytáhnete a vypnete. Případně pověsíte na ramínko, nemusíte následně mnoho kusů oblečení již žehlit. A pokud přece, pak naleznete jednoduchý návod jak na to, v mém článku o snadném žehlení.

Nevýhodou sušičky je nejen nárok na prostor, ale i celková energetická náročnost. Existují však i speciální rámy, které udrží sušičku na pračce (pokud máte kompatibilní modely) a zaberou tak méně místa. Na druhou stranu, zejména pokud bydlíte ve starším domě či v místě s vysokou vlhkostí nemusí prádlo dobře schnout. Potom je sušička tou nejlepší volbou.

Jak si nevyrobit dětské oblečení?

V případě sušičky buďte připraveni ještě na jednu nemilou věc. Může se vám stát, že dopadnete jako můj kamarád, který si nové kousky oblečení vypral, a po vytažení ze sušičky se mu srazili o pět čísel. Jeho synovi pak docela dobře seděly.

Vždy se tedy informujte na cedulce oblečení, zda je vhodné pro sušičku. Symbol vhodnosti pro sušičku je čtverec s kruhem uprostřed. Je-li přeškrtnutý, v žádném případě tento kousek do sušičky nedávejte. Tento symbol může být doprovázen tečkami. Jedna tečka znamená: sušte při nízké teplotě, naopak dvě tečky signalizují i možnost použití vyšší teploty při sušení.

TIP: Před vytažením prádla ze sušičky vyčistěte okraj bubnu, kde se osazuje prach a špína.

Snad vám několik mých tipů ušetří čas i práci, a raději se pustíte do zajímavějších projektů, než jsou domácí práce. Hlavně berte všechno s klidem a zbytečně si nepřidělávejte práci.

Autor: Radomír Panna
V tuto chvíli samostatný muž starající se o dva kluky a psa. Jinak také programátor vyvíjející web stránky pro město Ostravu a jeho obvody. Mezi mé projekty z poslední doby patří mimo jiné ostrava.cz, cistaova.cz, zdravaova.cz a mnohé další. Ve volných chvílích plavu, jezdím na kole, chodím na wellness, rád vařím