Jak odstranit vodní kámen z konvice na čaj, kávu

Ne každý má to štěstí, že má měkkou vodu a nemusí bojovat s vodním kamenem. Jsou oblasti, kde se kámen objeví již po jednom použití konvice. V takových oblastech můj recept pravděpodobně nebude moc vhodný, protože četnost by vás jen zdržovala. Pokud ale s kamenem neválčíte často, tak nabízená metoda je více méně vhodná, protože nepotřebujeme drahé přípravky, nebo chemii, ale vystačíte si s jednou potravinou, kterou většinou najdete v kuchyni. Tou potravinou je obyčejný citron. Ale protože jsme chlapi a chceme znát i podstatu, řekneme si nejprve, co je vodní kámen a proč jej odstraňovat.

Co je vodní kámen

Vodní kámen je bílý, pevný povlak, který se usazuje na stěnách, nejvíce na dně, nádob v nich se přechovává a zahřívá tvrdá voda, jejíž teplota nedosahuje 100°C. Konvici sice na 100°C zahříváte, ale i tak vždy nějaká voda zůstane a to je ten „kámen úrazu“.

Základní složkou vodního kamene je uhličitan vápenatý. Tvorba je způsobena změnou rovnováhy mezi ionty kyseliny uhličité a hydroxidu vápenatého při změně teploty a jejím vyloučením z vody.

Odstranit vodní kámen je možné 3 způsoby:

  • mechanicky – odíráním
  • chemicky – pomocí kyselin
  • fyzikálně – magneticky, galvanicky, atd.

(zdroj: wikipedia)

Proč jej odstraňovat

Důvod je jednoduchý. Vzpoměňte si na reklamu: vodní kámen, to je prevít, ten vám rozbil pračku… 🙂 Důvod je hlavně ekonomický. U varných konvic snižuje jejich účinnost, prodlužuje délku vaření a tím sahá hlouběji do kapsy, než je nutné. U pračky je to to samé, navíc výška povlaku se zvyšuje a zabraňuje čím dál více snadnému otáčení bubnu, který se pak může zadřít a opravář má žně.

Jak odstranit vodní kámen bez chemie v konvici

Do konvice vymačkáme tři lžíce citrónu a zalijeme 2 dcl vody. Promícháme a necháme půl hodiny působit. Po půl hodině nalijeme ještě jednu odměrku a vodu v konvici necháme projít varem. Jakmile voda vychladne, vylejeme ji a konvici propláchneme čistou vodou.

Z délky postupu je jasné, proč ji nedoporučuji pro oblasti s velmi tvrdou vodou. Když to děláte občas, pustíte u večerní televize a nemusíte se starat.

Můžete mrknou i názorné video

Jak odstranit vodní kámen z pračky, myčky, vodovodních baterií, atd. si vysvětlíme v jednom z následujících článcích.

Autor: Radomír Panna
V tuto chvíli samostatný muž starající se o dva kluky a psa. Jinak také programátor vyvíjející web stránky pro město Ostravu a jeho obvody. Mezi mé projekty z poslední doby patří mimo jiné ostrava.cz, cistaova.cz, zdravaova.cz a mnohé další. Ve volných chvílích plavu, jezdím na kole, chodím na wellness, rád vařím